Italijanska kuhinja je svijetu podarila vrhunske specijalitete, te je često upoređuju sa umjetnošću. Tajna je u pažljivo odabranim sastojcima i tradicionalnim recepturama, koji se uz određena kulinarska pravila, pretvaraju u prava gastronomska remek-djela koja svi volimo. Među njima je i pasta, u kojoj su Italijani majstori bez premca. Njihova strast i posvećenost ovom neodoljivom jelu, doveli su do stvaranja nekoliko zlatnih pravila koja čine najukusniju tjesteninu. Zato ukoliko i vi želite da dovedete svoju pastu do savršenstva, nastavite sa čitanjem.
Tjestenina bez ulja
Prilikom kuvanja tjestenine, nikako ne treba dodavati ulje u vodu, jer će se ono samo odvojiti na površinu, tako da zamisao o sprječavanju lijepljenja tjestenine na ovaj način, nije primjenjiva u praksi. Ulje će takođe spriječiti tjesteninu da se lijepo sjedini sa sosom, što ustvari predstavlja osnovu dobre paste, zar ne?
Neka bude „al dente“
Znamo da „al dente“ označava savršeno kuvanu tjesteninu, ali ponekad vrijeme kuvanja tjestenine nije naznačeno na pakovanju. Postoji način da to jednostavno provjerite sami. U italijanskom jeziku imamo jedan izraz za kuvanje tjestenine, koji glasi “punto verde”, što znači “zelena tačka”. Ovaj izraz opisuje tanak bijeli trag ili tačkicu koju možete vidjeti kada prepolovite komad tjestenine. Taj trag je svjetliji od ostatka i označava da je tjestenina kuvana onoliko koliko treba, odnosno “al dente”. Ako preferirate ovaj način pripreme, takođe je važno da sačekate da voda proključa, pa tek onda ubacite tjesteninu. Ključala voda će preraditi skrob, čime će tjestenina biti lakša za varenje.
“Voda slana kao more”
Postoje dva pravila vezana za so i tjesteninu. Prvo, voda za pastu treba biti slana kao more, a drugo je da se so dodaje tek nakon što voda proključa. Dodavanjem soli u hladnu vodu produžava se vrijeme do njenog ključanja.
Ne lomite špagete
Špagete nisu tako dugačke bez razloga. Ova vrsta tjestenine napravljena je tako da se obmotava oko viljuške, a lomljenjem se samo narušava njihova namjena i sami užitak u jelu.
Ispiranje tjestenine nakon kuvanja
Ispiranje tjestenine vodom nakon kuvanja nije dobra ideja iako mnogi misle da ce se tako brže ohladiti. Na ovaj način uklanja se skrob sa površine koji joj pomaže da se sjedini sa sosom.
Sos treba da bude spreman prije tjestenine
Kada je tjestenina gotova, trebalo bi da se doda u već pripremljen sos. Zatim je potrebno nekoliko minuta miješati jelo kako bi se sjedinili. Ako primijetite da je sos previše gust, dodajte malo vode u kojoj se kuvala tjestenina. Obogatiće ukus sosa, dok mu istovremeno pomaže da se bolje sjedini sa tjesteninom.
Uživajte u putovanju kroz autentične ukuse italijanske kuhinje i neka vam ova pravila budu vodič ka još uspješnijim kulinarskim avanturama!